Mi az Energetikai Kineziológia?
Ígéretemhez híven folytatom azt a bejegyzés sorozatot, amelyben a legújabb ismeretek fényében igyekszem közérthetően elmagyarázni, hogy hogyan működnek és miért hatásosak a kineziológiai technikák.
Mi az, ami nem az? – a humánkineziológiáról röviden
Már itt a legelején fontos egyértelművé tenni, hogy létezik egy hasonló elnevezésű tudomány, mégpedig a humánkineziológia, ami teljes mértékben fiziológiai alapokon nyugszik és egyetemen tanítják (például 2019 szeptemberében a Testnevelési Egyetemen indul ilyen szak). A humánkineziológusok a fizikai állóképesség, erőnlét, fizikai teljesítmény, terhelhetőség vizsgálatával, a páciens erőnlétének megőrzésével, a mozgáskultúra fejlesztésével foglalkoznak. Többek között rehabilitáció során, sportteljesítmény növelésében hasznosíthatják komplex ismereteiket. Fontos összekötő szerepük van az orvosok és az edzők között, mert mindkét területen viszonylag képzettek. Szerintem a gyógytornászok, gyógymasszőrök mellett ők tudnak tapaszokat feltenni fájó területekre, bár ezzel a kéréssel engem is megkeresnek időnként. Én sajnos nem. Mindezek miatt talán nem egészen szerencsés kineziológiának nevezni azt, amit mi végzünk, de ez sajnos így alakult. A kineziológia szó eredeti jelentése mozgástudomány, valószínűleg amiatt történhetett ez az elnevezésbeli hasonlóság, hiszen mi is azzal foglalkozunk, mozgástudománnyal, csak más módon. Az egyértelmű megkülönböztetés miatt a továbbiakban az energetikai kineziológia elnevezést fogom használni.
Energetikai Kineziológia
Az Energetikai Kineziológia egy olyan hatékony gyógyulást segítő módszer, amely egyesíti az ősi keleti energetikai gyógyító művészeteket a nyugati fiziológiai alapon nyugvó orvostudománnyal. Fő eszköze az izmokon keresztüli biofeedback mechanizmus, amely megfigyelhetővé teszi a testben lévő tudatalatti stresszt és blokkokat.
Az Energetikai Kineziológia kialakulása
A kineziológiai technikák működésének megértéséhez fontos a terület történelmi fejlődéséről is némi ismerettel rendelkezni. A kineziológia eredetileg egy olyan elméleti tudományág volt, ami azt igyekezett feltárni, hogy hogyan lehet kézi tesztelés segítségével a test mozgató izmainak működését vizsgálni és működésükről minőségi információhoz jutni.
Az 1940-es években Florence és Henry Kendall elméleti kineziológus házaspár is ezzel foglalkoztak, munkájukról könyvet is írtak Muscles: Testing and Function címmel, amelyet 1949-ben adtak ki első alkalommal. Ez a könyv klasszikus alapmű a kineziológiában. 2010-ben felülvizsgálták és a mai napig mértékadó referenciának számít.
1964-ben Dr. George Goodheart a csontkovácsolás különböző területeibe integrálta sikeresen az izmok kézi tesztelését, majd később összekapcsolta a kínai akupunktúra energiarendszereivel. Az ő tevékenysége nyomán alakult ki az Alkalmazott Kineziológia.
Később az Alkalmazott Kineziológia rendszerében kiképzett csontkovácsok a tanultakat kreatívan alkalmazva újabb lehetőségeket tártak fel és a mechanikus alkalmazásokról egyre inkább az energetikai megközelítésre helyeződött át a hangsúly.
Leegyszerűsítve végső soron ezekre az alapokra épül a mai Energetikai Kineziológia.
Az Energetikai Kineziológia legfőbb jellemzői
Az Energetikai Kineziológia tehát a fentebb ismertetett elméleti kutatásokon alapul, ennek megfelelően szigorú alapelvei, szabályai, módszerei, logikus technikái vannak. Ugyanakkor a terapeuta és a kliens közvetlen interakciója is a rendszer fontos részét képezi, ami érzéseken keresztüli intuitív munkát jelent.
Hatásos és figyelemreméltó rendszer, egy minden határon átívelő gyógyító tudomány. Lehetőséget ad arra, hogy a problémák széles körében alkalmazható legyen. Alkalmas érzelmi stressz oldására, izomfájdalmak enyhítésére, izomgyengeség megszüntetésére, ugyanakkor hatékony segítség lehet allergiák, ételérzékenység esetén, vagy olyan önpusztító szokások leküzdésében, mint például valamilyen függőség vagy megszállottság. Azért lehet ennyire bámulatosan sok területen hatásos, mert egyrészt azon az energetikai modellen alapul, miszerint az energia tükrözi és hatással van a test fiziológiai állapotára és folyamataira. Másrészt alapját képezi az az egészségügyi modell, melynek állítása szerint a test-elme rendszer egyensúlyra törekszik. Valamint fontos alkotóeleme egy speciális biofeedback mechanizmus, az izom monitoring, más néven izomtesztelés. Ez egy olyan eljárás, amely a test-elme rendszer jelzései által elvezeti a terapeutát a probléma eredetéhez és jelzést ad arra vonatkozóan is, hogy mire van szükség a probléma leghatékonyabb megoldásához.
Mindez úgy is felfogható, hogy valójában az Energetikai Kineziológia a testnek egy adott cél eléréséhez szükséges saját kívánságát segít valóra váltani. Minden esetben egy teljesen egyedi és személyes utazásról van szó. A terapeuta tehát nem gyógyít, hanem nyomokat követ, olyan nyomokat, amit a test az izom reakcióján keresztül jelez és amelyek a fennálló probléma megoldásához vezetnek.
A következő részben az Energetikai Kineziológia legfőbb eszközéről, a már többször említett biofeedback mechanizmusról írok majd részletesen, ami megfigyelhetővé teszi a testben lévő tudatalatti stresszt és blokkokat.