ÖNisMERET ÉS KINEZIOLÓGIA
Ismerd meg önmagad és tudni fogod a sorsodat.
Mert a sorsod Te vagy.
Nem külső erők uralkodnak rajtad,
Az istenek benned vannak
És jellemed, személyiséged alakítja, formálja a jövődet.
Változtass magadon, és változni fog sorsod is.
Fogadd el magad és el tudod majd fogadni sorsodat is.A delphoi jósda felirata
MI AZ ÖNISMERET?
Önmagunk felfedezése mindannyiunk közös vágya. Életünk során folytonosan törekszünk arra, hogy megismerjük mi rejtőzik bennünk, mire vagyunk képesek, hogyan reagálunk vagy válaszolunk bizonyos helyzetekben. Ez a törekvésünk önmagunk mind teljesebb megismerése felé vezet minket. A megtett út során rájövünk, hogy kik is vagyunk valójában. Ki vagyok én és milyen vagyok? Ezekre a minden ember számára kiemelkedő jelentőségű kérdésekre kapunk választ. Ilyen értelemben tehát az önismeret nem más, mint önmegértés.
Az önismeret különböző szinteken valósulhat meg. Elsődlegesen az adottságainkról és a képességeinkről való tudás szintjén. Ez többek között a saját tudásunkról, akaraterőnkről, érdeklődési körünkről, feszültség- és kudarctűrő képességünkről szerzett ismereteinket jelenti. Az önismeret egy mélyebb szintjét a ránk korábban ható élmények alapozzák meg. Mik voltak ezek és hogyan befolyásolják a jelenlegi törekvéseinket, érzéseinket, szándékainkat, viselkedésünket? Ez tulajdonképpen egyben a viselkedés és a szándékok összhangjára is vonatkozik. Arra, hogy vajon a cselekedeteink megfelelnek-e mélyebb vágyainknak, céljainknak? Az önismeret egy további szintje a társas szint. Hogyan tudunk megfelelni a velünk szemben a különböző társas szerepeinkben támasztott elvárásoknak? Milyennek látnak bennünket mások és ez mennyire egyezik a saját magunkról kialakított képpel.
A személyiségfejlesztő módszerek célja az egészséges emberek önismeretének a fokozása, segítése az önmegértésben, valamint az egyén érzelmi és kommunikációs készségeinek, képességeinek fokozása.
Ebben a vonatkozásban a kineziológia is személyiségfejlesztő módszer, hiszen a kineziológiai eljárások alkalmazásával egyértelműen lehetőség nyílik a fent felsorolt területeken növekedést, fejlődést, kibontakozást elérni.
...az egyén áttekintése saját személyisége összetevőiről, határairól és lehetőségeiről, betekintése saját viselkedésének a rugóiba, hátterébe, motívumrendszerébe, képessége arra, hogy helyesen megítélje saját szerepét, hatását az emberi kapcsolatokban
PÁLFFY KATALIN DEFINÍCIÓJA
HOGYAN SEGÍTHET A KINEZIOLÓGIA ÖNISMERETÜNK FEJLESZTÉSÉBEN?
Egyrészt a tudatosság növekedése révén. Minden kineziológiai oldás növeli tudatosságunkat. Másrészt a viselkedés genetika eredményeit felhasználva nagyon hatékonyan és célirányosan tudunk segíteni az önismeret elmélyülésében.
VISELKEDÉS GENETIKA
VISELKEDÉS GENETIKA A KINEZOLÓGIÁBAN
A kineziológia One Brain ága jelentős viselkedés genetikai kutatásokon alapuló ismeretanyagot tartalmaz, ami Szerkezet/Funkció, Alkat/Funkció, Testkód elnevezésekkel került be a rendszerbe. Minden az arcunkra, testünkre van kódolva. A kineziológia One Brain ága felhasználja ezeket az univerzális kódokat.
A Szerkezet/Funkció a különböző jegyeket és viselkedéseket az alábbi kategóriákban rendszerezi:
- Gondolkodási jellegzetességi terület
- Cselekvési jellegzetességi terület
- Érzelmi jellegzetességi terület
- Ösztönös megnyilvánulási jellegzetességek területe
- Testi jellegzetességek területe
- „Ahogy pillanatnyilag kinézünk” tényezők
A Szerkezet/Funkció segítségével jobban megérthetjük saját magunk és mások egyéniségét. Az oldások során tudatosítjuk és stresszmentessé tesszük az egyediségre jellemző jegyeket, viselkedéseket.