Az ember személyiségében a belső élmények, tulajdonságok, a különféle motivációk és a külső megnyilvánulások sajátos és tartós mintázatot alkotnak. Ez a mintázat alapot szolgáltat ahhoz, hogy viselkedésünk, gondolataink, érzelmi megnyilvánulásaink bejósolhatóak és következetesek legyenek.
Tehát a személyiség pszichofizikai rendszerek olyan dinamikus szerveződése, amely az egyén jellegzetes viselkedés, gondolat, és érzelmi mintázatait hozza létre.
Személyiségünk optimális esetben elég rugalmas ahhoz, hogy tanuljunk hibáinkból, tapasztalatainkból és a környezetünkkel való interakciók során több lehetőség közül a számunkra és környezetünk számára egyaránt legkívánatosabb viselkedéssel reagáljunk.
A személyiségzavar a belső élmények és a viselkedés olyan átfogó tartós és rugalmatlan mintázata, mely jelentősen eltér a kultúra, a környezet elvárásaitól. Ez a rugalmatlanság gyakran pszichés sérüléseket, interperszonális vagy munkahelyi kapcsolatokban megjelenő szenvedést, problémákat, nehézségeket okoz.
A paranoid személyiségzavarra jellemző a kifejezett érzékenység a kudarcokra.
A paranoid személyiségzavar főbb jellemzői
- mindent átható bizalmatlanság, gyanakvás mások iránt
- nem valós hiedelem arról, hogy az illetőt mások bántani/bántalmazni akarják
- nem igazolt gyanú, hogy mások nem megbízhatóak, és nem lojálisak
- állandó bizalmatlanság és gyanakvás, hogy mások az információt az illető ellen fordítják
- ártatlan jelek, dolgok súlyos személyes sérelemként való értelmezése
- dühös reakciók minden, akár enyhébb személyes véleményre
- ellenszenves magatartás
- nem igazolt gyanú, hogy társunk, párunk nem hűséges, megcsal bennünket
- az ért sérelmek megbocsátási képtelensége
- alaptalanul feltételezi, hogy mások kihasználják, becsapják
- mások iránt bizalmatlan, rejtett rosszindulatot feltételez
- gyanakvás, az események, élmények tendenciózus eltorzítása, azaz mások semleges vagy baráti cselekedeteit ellenségesnek, vagy megvetendőnek tartja
- harcos, makacs, rendíthetetlen meggyőződés a saját igazáról
- általában önteltség és énközpontúság jellemzi
Ha a fenti jellemzők túlnyomó részben jelen vannak és jelentős szenvedést, boldogtalanságot, örömtelenséget, kapcsolati és munkahelyi konfliktusokat okoznak, ajánlatos valamilyen segítséget igénybe venni.
A zavar okainak feltárása, meghaladása, új alternatívák találása lehetővé teheti, hogy újra örömmel és bizakodva tudjunk a jövőbe nézni.